Toprak Analizi

Toprak analizi, önemi ve örnek alma yöntemleri

Toprak Analizi

Toprak ve yaprak analizleri,bitkilerin beslenmelerini belirleyen iki önemli analiz yöntemidir. Toprak ve yaprak örneklerinin analizleri sonucunda,torakta yetişecek bitkinin sağlıklı büyümesi ve kaliteli ürün alınması için hangi besin maddelerine gereksinim duyduğu, hangi bitki besin maddelerin eksik ya da fazla olduğu belirlenebilmektedir. Bu analizler sonucunda üreticinin, yetiştireceği ürün için hangi gübreyi ne miktarda kullanması gerektiğini öğrenmesi, kaliteli ve kazançlı bir üretim için büyük öneme sahiptir. Çünkü bitkinin gereksiniminden daha az gübre verildiğinde, bitkiler yeterince beslenemediklerinden iyi gelişememekte ve ürün miktarı da buna bağlı olarak azalmakta ve kalitesiz olmaktadır. Gereğinden fazla kullanılan gübre ise; hem toprağı hem de ürürnü olumsuz yönde etkilemekte, ekonomik kayba neden olduğu gibi yine az ve kalitesiz ürün alınmasına neden olabilmektedir.                                                                                                                                                                                                                                                                         Bu gerekçelerle, üreticilerin  gübre kullanmadan önce mutlaka toprak ve bitki analizini yaptırması ayrıca analiz sonucuna göre gübre kullanması gerekmektedir, bununla birlikte bu ilke tarımın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.Verimlilik analizlerine ilave olarak Saturasyon Ekstraktı ile Ec,Ca,Mg,Na,K,Cl,So4,CO3,Hco3,B,SAR ve Katyon Doygunluk yüzdeleri(H,K,Ca,Mg,Na) agronomi analizleri kapsamında yapılmaktadır.

Bu amaçla toprak örneklerinde verimlilik analizleri olarak; Ph,Tuz,Kireç,Aktif Kireç,Doygunluk(bünye), Organik Madde,Toplam N,Alınabilir P,K,Ca,Mg,Na,F,Mn,Zn,Cu,B ve Mo,KDK,SAR,ESP yapılmaktadır.

LabEN Laboratuvarı olarak örneklerinizin en doğru şekilde alınmasını toprak örneği alımı makalemizden öğrenebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse ;

  • Toprak analiz örneğinin tarla veya bahçeden 15 - 20 farklı bölgeden zig-zag şeklinde ve toprağın aynı özelliklere sahip bölümlerinden alınması önerilmektedir.
  • Toprağın farklı fiziksel özelliklerine sahip yerlerinden alınacak örneği , analize göndereceğimiz örneğe karıştırmamaya özen göstermeliyiz.

Doğru örneklenmiş toprak ile yaptıracağınız analiz sonucu %25 ürün verim artışı sağlayacaktır.

 

NOT : Toprak analizi ile yaprak analizinin birlikte yaptırılması en doğru sonucu verir. 

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Merkez Ofis
Tel: +90 242 340 6094 ( PBX 4 Hat )
Fax: +90 242 340 5656

info@laben.com.tr

Adres

Sosyal Ağlar

Sosyal Medyada LabEN

- -

- -

- -